Paylaş
Bireysel Emeklilik Sistemi
Bireysel Emeklilik Sistemi

(Bes) Bireysel emeklilik sistemi gönüllü katılım esasına dayanan kişilerin yılar boyunca yaptıkları tasarrufları uzun vadeli yatırımlara yönlendirerek emeklilik dönemlerinde yaşam standartlarını yükseltebilecek bir özel emeklilik sistemidir. Ülkemizde bireysel emeklilik sisteminin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için devlet %24 prim desteği sunulmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi
Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sisteminin Amaçları

  • Ekonomiye uzun vadeli kaynak yaratmak,
  • İstihdamı arttırmak,
  • Ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmak.
  • Bireylerin emekliliğe yönelik tasarruflarının yatırıma yönlendirilmesi ile emeklilik döneminde ek bir gelir sağlayarak refah düzeyini yükseltmek,

Bes’de Param Nasıl Değerlendirilir ?

Bireysel Emeklilik Şirketleri yatırımlarınızı kendi bünyelerinde ya da dışarıdan yatırımlar yaparak, yada borsada işleterek paranızı değerlendirir. Paranızı size sunulan özel sistemden takip edebilirsiniz. Dilerseniz kendi paranızı kendiniz yönetebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Nasıl Çıkılır?

Cayma Hakkını kullanmak için tanınan 2 aylık süreyi aştığınızda Otomatik BES iptali için; Bireysel emeklilik şirketine ayrılmak istediğinizi ilettikten (telefon, faks, e-mail, posta v.s. yoluyla). İptal talebini alan şirket 5 iş günü içerisinde size ayrılma bilgi formu, ayrılma talep formunu ve hesap özetini gönderir.

Siz ayrılma talep formunu doldurup imzaladıktan sonra emeklilik şirketine faks veya mail yoluyla gönderiyorsunuz. Ayrılma talep formu şirkete ulaştıktan sonra otomatik BES hesabınız da biriken para ve devlet katkısı hesabında varsa hak ettiğiniz tutar 20 iş günü içerisinde hesabınıza yatırılıyor. Yoğunluktan dolayı gecikme olabilir.

Emekliliğe Hak Kazandığınızda Ne Yapılmalı?

  • Bireysel emeklilik hesabındaki birikiminiz ve devlet katkısı hesabındaki tutarın bir kısmının veya tamamının defaten ödenmesini talep edebilirsiniz.
  • BES’te kalıp birikimlerinizi belirleyeceğiniz geri ödeme planına göre emeklilik şirketinden kısım kısım almayı tercih edebilirsiniz.
  • Birikimlerinizin bir kısmı veya tamamı ile yıllık gelir sigortası satın alarak, düzenli gelir elde edebilirsiniz.

İstediğiniz anda birikimlerinizi alarak sistemden ayrılabilirsiniz. Ayrılmanız halinde, emeklilik şirketince tarafınıza yapılacak ödemeler için elde ettiğiniz getiri tutarı üzerinden gelir vergisi (stopaj) kesintisi yapılır. Stopaj kesintisi oranı;

  • Sistemden emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlar için %5,
  • 10 yıl süreyle sistemde kalmakla birlikte sistemden emeklilik hakkı elde etmeden ayrılan katılımcılar için %10,
  • 10 yıldan az süreyle sistemde kalarak ayrılan katılımcılar için ise %15’tir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz