PAYLAŞ

Kripto Para Nedir?

Kripto para, işlemleri güvenli kılmak adına kriptoloji (özel şifreleme yöntemleri) ile şifrelenen, reel paralara alternatif olarak çıkartılmış dijital şifrelere kripto para denir. İlk olarak piyasaya çıkan “Bitcoin” bu mantıkla çalışan bir kripto paradır ve kripto paralar içerisinde en popüler olanıdır.

bitcoin
bitcoin

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma adlı bir grup veya bir kişi tarafından çıkartılmış olan ilk  kripto paradır. Bitcoin transferinde paranın nereye gönderildiği takip edilemediği için ilk zamanlarda vergiden kaçınmak ve bir nevi kara para aklamak için kullanılmıştır. Daha sonralarda ise binance gibi bitcoin borsaları kullanıcılardan kimlik onayı istediği için bu borsalarda işlem yapılan bitcoin’leri takibi yapılmaya başlanmıştır. Bitcoin’in en büyük dezavantajı ise herhangi bir merkezi kuruluşu olmadığı için garantisi yoktur. Borsa’da işlem yaptığınız coinleriniz borsanın kapanması yada kripto para çıkarıcısı tarafından piyasa’dan kaldırıldığı zaman hak talep edemezsiniz. Bu nedenle güven veren borsalarda işlem yapmak herzaman ilk kuraldır.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin yada diğer kripto paralara sahip olmanın bir çok yolu bulunmaktadır. Öncelikle bir kripto para cüzdanına (WALLET) sahip olmanız gerekmektedir. Kripto para cüzdanları, sahip olduğunuz kripto paraları bilgisayar yada taşınabilir aygıtlarsa saklanabilir kılmaktadırlar. Cüzdan adresinize bitcoin transferi yapabilirsiniz. Fakat trade yapmak isteyen kullanıcılar bilgisayarlarda saklanan kripto paralarla trade yapamazlar. Bunun için Binance borsası ya da BtcTürk gibi kripto para borsalarından üyelik açarak borsa üzerinde kripto para cüzdanına sahip olabilirler.

kripto para
kripto para

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin’i bir para ya da mal karşılığı ödeme olarak alabileceğiniz gibi kendinizde üretebilirsiniz. Bu üretim safhasına ise bitcoin madenciliği denmektedir. Bitcoin madenciliği geçtiğimiz yıllarda bireysel olarak ve ev ortamında ortalama bir bilgisayar ile yapılabiliyordu. Fakat zaman geçtikçe ve piyasaya sürülecek olan maksimum bitcoin miktarına yaklaştıkça bitcoin üretmek zor ve maliyetli bir işlem olmaya başlamıştır. Bugünlerde bitcoin madenciliği yapabilmek için çok güçlü bilgisayarlar gerekmektedir. Ve elektrik maliyetini çok iyi şekilde hesap ederek madenciliği başlamak gerekmektedir. Evde madencilik yapılabileceği gibi bulut madenciliği adı altında büyük firmalar aracılığı ile de madencilik yapılabilmektedir.

Özetleyecek Olursak Bitcoin

  • Dijital para birimidir. Fiziki bir karşılığı yoktur.
  • Merkez bankası gibi bir bağlı olduğu kurum kuruluş yoktur.
  • Bitcoin alabilmek için kripto para cüzdanı gerekmektedir.
  • Ani hareketler yaptığı için çok büyük paralar kazandırabileceği gibi büyük zararlara da neden olabilir.
  • Euro, Dolar, Altın’a göre daha risklidir.
  • Bitcoin madenciliği bilgisayarlarda yapılabileceği gibi bulut madenciliği olarak çeşitli firmalar aracılığı ile de yapılabilmektedir.
  • İnternete erişilebilen her yer den işlem yapılabilir.
  • Günümüzde bir çok banka bitcoin alım satımına olanak sağlamaktadır. Buda bitcoinin güvenliği açısından önemli bir durum arz etmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here