PAYLAŞ
Borsa Nedir ? Nasıl Yatırım Yapılır ?

Paranızı değerlendirmenin en güzel yollarında biriside borsa’dır. Neredeyse her ülkenin kendisine ait borsa’sı mevcuttur. Borsa üzerinden bir çok yatırım aracına ulaşabilir ve yatırım yapabilirsiniz. Bunlardan bazıları ise hisse senetleri, yatırım fonları, emtia’lar, dövizler vb. Ülkemizde ise borsa İstanbul adıyla borsamız mevcuttur. Borsa İstanbul üzerinden yatırımlarınızı yapabilirsiniz.

borsa istanbul
borsa istanbul
Borsa İstanbul İşlem Saatleri

Borsa İstanbul resmi tatiller ve hafta sonu dışında sabah 09:40 – akşam 18:05 arasında açıktır ve işlem yapabilirsiniz.

borsa istanbul
borsa istanbul
Borsa İstanbul’da Nasıl İşlem Yapılır

Borsa İstanbul’da işlem yapabilmek için öncelikle bir aracı kuruma ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu aracı kurumlar bankalar, yatırım şirketleri, ve diğer aracı kurumlar olabilir. Bu aracı kurumlar arasında herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. Fakat aracı kurumunuzu seçerken size sağlayacakları avantajları göz önünde bulundurmalısınız. Bu avantajlar şöyle sıralayabiliriz.

 • Komisyon oranları.
 • Teknik altyapı hizmetleri.
 • Sizlere sağlayacakları yatırım danışmanları.
 • Sunacakları ekran seçenekleri.
  Bu seçenekleri dikkate alarak aracı kurumunuzu seçmeniz size pozitif ayrımcılık sağlayacaktır.

  Ne Zaman Borsa’da Yatırım Yapmaya Başlamalısınız?

  Borsa’da yatırım yapmadan önce sıkı bir eğitim almanız gerekmektedir. Kulaktan dolma bilgilerle borsa’da işlem yapılamaz. İşlem yapmak isterseniz de geçmişteki borsa mağdurları gibi sizlerde yolda sokakta sosyal medyada sesini duyurmaya çalışısınız. Tabi ki de duyan kimse olmayacaktır.

  Peki borsada zarar etmemek için neler yapabiliriz ?

  Öncelikle sağlam bir eğitim almamız gerekmektedir. Bu eğitimleri en kolay yoldan aracı kurumunuzdan alabilirsiniz. Kurumunuzdan aldığınız eğitimler ile yatırım danışmanınızın tavsiyelerini harmanlayarak güzel işler çıkartabilirsiniz. Aracı kurumunuz dışında ise Youtube gibi video sitelerinden verilen eğitimlere göz atabilirsiniz. Bir çoğu çöp olsa da içerisinde sağlam bilgiler verenler mevcuttur. Tabi ki de bilmemek değil öğrenmemek ayıptır mantığı ile Bulabildiğiniz her bilgiden her eğitimden faydalanmak gerekmektedir.

  Peki borsada işlem yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

  Öncelikle ana para korumalı fonlar gibi anaparaya dokunmayan yatırım araçları dışından işlem yapıyorsanız paranızın kaybetmeye göze aldığınız miktarda işlemler yapmaya başlayabilirsiniz. İşlem yapmaya karar verdiğiniz tutarı ise dörte bölerek en fazla %75 lik tutarıyla işlem yapılmalıdır. Kalan %25’lik kısım ise işlem yaptığınız enstrüman’da terste kalma durumundan eklemeler yaparak ortalama fiyatınızı aşağıya düşürerek zararı azaltmaya çalışabilirsiniz.

  Eklenmesi istediğiniz bilgileri ve ya sorularınızı yorumlara yazabilirsiniz.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here