PAYLAŞ

Karma ve Değişken Fon

Karma ve Değişken Fon, diğer fonlar gibi herhangi bir sınırlamaya tabii olmayan, izahnamesinde belirtilen stratejiler doğrultusunda bono, tahvil, hisse, altın ve diğer sermaye piyasası araçlarına aynı anda yatırım yapabilen yatırım fonlarıdır. Piyasanın gidişatına göre her türlü enstrüman’ı kullanabilirler.

değişken fon nedir
değişken fon nedir

Kim İçin Uygundur?

Birden fazla entürüman’a yatırım yapmak isteyenlerin katılabileceği fonlardır. Riski az, getirisi güzel, yatırım enstrümanı çoktur.

Değişken Fonları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Portföy yönetim şirketleri tarafından oluşturulan Smart Fon, Robofon vb. isimlerle pazarlanan fonlar Değişken Fon kategorisinde oluşturulmaktadır. Davranışsal finans uzmanları tarafından oluşturulan testleri çözdükten sonra çıkan risk skorunuza göre bu fonlar sizlere pazarlanmaktadır.
  • Smart Fon Nedir? Robofon Nedir? Robotlar Nasıl Fon Yönetir?
  • Bu fonlar yatırımcının risk profiline uygun olarak finansal modellemeler kullanılarak oluşturulan fonlardır. Robot, algoritma vs. diyince aklınıza hisse senedi piyasalarında gerçekleştirilen algoritmik işlemler gelebilir fakat bu fonlar algoritmik trade işlemi gerçekleştirmez. Finansal portföy modellemeleri ile fonun yatırım yapacağı varlıkların dağılımını belirler. Basit bir örnek vermek gerekirse siz risk almayı sevmeyen bir yatırımcıysanız size önereceği fon “Temkinli Fon” ismiyle içerisinde genellikle özel sektör borçlanma aracı ve devlet borçlanma aracı olan bir fon önerecektir.
  • İsminde “Mutlak Getiri Hedefli Değişken Fon” ibaresi içeren fonlar orta ve uzun vadede kesin garanti sunmayı hedeflerler.
değişken fon
değişken fon

Fon Vergilendirmesi

Elde ettiğiniz kar üzerinden %10 stopaja tabiidir. Örneğin 1000 TL anapara yatırdınız ve 1 yıl sonunda 100 TL kar elde ettiniz ve fonu satmak istediniz. 100 TL’lik kârınızın 10 TL’si stopaj olarak kesilecek ve size 1090TL olarak anaparanız geri ödenecektir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here