PAYLAŞ

Hisse Senedi Fonu

Yatırım fonu hakkında yatırım fonu nedir? yazımızda bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise yatırım fonları çeşitlerinden olan hisse senedi fonlarını detaylı inceleyelim.

HİSSE SENEDİ FONLARI
HİSSE SENEDİ FONLARI

 

Hisse senedi fonları portföylerinin en az %80’lik kısmını hisse senetlerine yatırım yapan fon türlerinden birisidir. Hisse fonlarının risk değerleri yüksektir. O nedenle aktif olarak yönetilmiyorlar ise güzel kazançlar sağladığı gibi düşüşlerden de ciddi derecede etkilenebilirler. Fakat yönetim ekibi aktif olarak fonu yönetiyor ise borsa endeksi yükselirken kazandığı gibi düşerken de kalan %20 lik kısımlarla düşüşün fonu olabildiğince az etkilemesinde rol oynayabilirler. Hisse Senedi fonları genelde aktif ve işin ehli kişiler tarafından yönetildikleri için uzun vadede ciddi kar bırakırlar.

HİSSE FONLARI
HİSSE FONLARI

Hisse Senedi Fon Çeşitleri

Hisse senedi fon çeşitleri oldukça karmaşık olabilir. Eğer borsadan ve hisse senetlerinden anlamıyorsanız, lütfen bir uzman tavsiyesi almadan yatırım yapmayın.

  • Bankacılık Endeksi Hisse Senedi Borsa Fonu
  • Temettü Endeksi Hisse Senedi Borsa Fonu
  • Enerji Endeksi Hisse Senedi Borsa Fonu
  • Turizm Endeksi Hisse Senedi Borsa Fonu
  • Yabancı Hisse Senedi Fonu

Bankacılık Endeksi Hisse Senedi Borsa Fonu

Bankacılık endeksi hisse senedi fonu, BIST 100’de yer alan bankaların hisse senetlerine yatırım yapmaktadırlar. Bankalar, hisse senetlerini halka arz eder ve yatırımcılar da bu hisse senetlerine yatırım yaparlar. Eğer bankacılık sektörüne güveniyorsanız, bankacılık sektörünün geleceğinden eminseniz, yatırım yapmak sizin için uygun olabilir.

Temettü Endeksi Hisse Senedi Borsa Fonu

Temettü Endeksi hisse senedi fonu, yine borsa içerisinde yer alan ve temettü ödeyen 25 şirkete yatırım yapıldığı fonlara verilen isimdir. Eğer temettü ödemesi almak istiyor ve şirketlerin karından faydalanmak istiyorsanız, temettü hisselerine yatırım yapabilirsiniz.

Enerji Endeksi Hisse Senedi Borsa Fonu

Enerji sektöründe yer alan, enerji üreten veya lojistiğini yapan firmalara yatırım yapılan hisse senedidir. Türkiye, enerjiyi ithal ettiği için, Türk Lirası değer kaybettiğinde enerji firmaları da doğal olarak zarar edebilmektedir ve buna bağlı olarak enerji sektöründe yer alan firmaların hisse senetleri değer kaybedebilmektedir.

Turizm Endeksi Hisse Senedi Borsa Fonu 

Turizm endeksi fonları, turizm sektöründe yer alan şirketlere yatırım yapmayı amaçlar. Türkiye’nin turizm geliri arttığında, turizmden elde edilen gelirin artacağı tahmin edildiğinde doğal olarak turizm sektörü de gelişir ve pazar payı büyür, bu sayede turizm şirketlerinin hisse senetleri de değer kazanır.

Yabancı Hisse Senedi Fonu

Yabancı hisse senedi fonları, yurt dışı borsalarda işlem gören hisse senetlerine yatırım yapmaktadırlar. Sizin yatırdığınız parayı döviz olarak çevirip yurt dışındaki hisselere yatırım yaparlar.  Bu nedenle hisse senedi arttıkça kazanacağınız gibi döviz kuru yükseldikçe de kazanç elde edebilirsiniz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here