Paylaş
bitcoin
bitcoin

Kripto para fiziki olmayan, merkez bankası bulunmayan, resmi kurumlarla ilişkisi bulunmayan sanal para birimleridir. Kripto para biriminin en çok tanınanı ve en çok yatırım alan para birimi Bitcoin olarak tarihe geçmiştir. Bitcoin’in yayılması ve bir dönem ciddi paralar kazandırma sebebi ile herkes bu para birimini araştırmaya başlamıştır. İnternetin bankasız ve devletsiz para birimi olan Bitcoin tüm dünyada her geçen gün yatırımcı sayısı ve değerini artırıyor. 

Bitcoin, dijital yani gerçekte var olmayan sanal bir para pirimi. Kimilerine göre geleceğin alternatif para birimi olarak görülse de Bitcoin’in henüz yasalarla tam desteklenmediğini unutmamak gerekiyor. Bitcoin altın gibi düşünmek gerekir. Bir süre sonra üretimi duracak kaynağı tükenecek ve piyasa’da bulunan miktarı kadar işlem görecektir. Bu neden le gün geçtikçe fiyatı dalgalanarak yükselmektedir.

Bitcoin
Bitcoin

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bİtcoin, kripto paranın aynı altın vb. borsası gibi kendine ait borsaları vardır. Bu borsalar üzerinden al-sat işlemi yapabilirsiniz. Aynı borsa gibi al sat işlemlerinden de para kazanabilirsiniz. Bitcoin almak için bu borsaları aracı olarak kullanabilirsiniz. Bu borsalar aracılığı ile kredi kartı ya da banka ödemesi ile bitcoin ve alt coin alamı yapabilirsiniz.

Bitcoin’in Avantajları Nelerdir?

Bitcoin kullanımının çeşitli risklerinin yanı sıra pek çok avantajı da vardır. Enflasyon ve çökme riskinin düşük olması, basit, güvenilir ve iz sürülemez* (anonim) olması en temel avantajlarındandır. Para transferlerinin geleneksel yöntemlere kıyasla daha güvenli, daha ucuz ve daha hızlı olması Bitcoin’in sağladığı önemli bir avantajdır.

Milyonlarca lira değerindeki Bticoinlerinize cüzdan erişimi sağlayabildiğiniz her yerden ulaşabilirsiniz.Bu denli yüksek miktarlarda paraları nakit veya farklı bir yöntemle bu kadar kolay taşımanın yolu yoktur. Yapılan işlemlerin ve hesap bakiyenizin herhangi bir kişi/kişiler veya devlet ve banka tarafından bilinmemesi ve kontrol edilememesi de bazı avantajlar sağlamaktadır.

Bitcoin’in Dezavantajları Nelerdir?

İzinin sürülememesi bazı durumlarda avantaj sağlasada dezavantaj oluşturduğu durumlarda mevcuttur. Ticaretinin illegal olduğu ürünlerin ödemelerinde kullanılmasına ve kara para aklama maksadıyla kullanılmasına neden olmaktadır. Bu teknoloji üzerinde uzmanlaşmış kişi sayısının az olması, kaybetme riski, harcama yapılabilecek platformların darlığı sistemin diğer dezavantajlarındandır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz