PAYLAŞ

Serbest Fon Nedir?

Serbest Fon, sadece nitelikli yatırımcı beyanı verebilen yatırımcılara satılan fonlara verilen isimdir. Nitelikli Yatırımcı nedir? Nitelikli Yatırımcı toplamda 1 milyon TL nakit veya nakit benzeri (fon, hisse vb.) olan ve nitelikli yatırımcı beyannamesi vermiş yatırımcılardır. Bu fonlar izahnamede belirtilen stratejilerine uygun olarak varlık dağılım kısıtlamalarına tabii olmadan yatırımlarını gerçekleştirirler. Yurtdışında Hedge Fund olarak anılmaktadırlar.

hedge fund
hedge fund

Serbest Fonlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Bazı Serbest fonların yanında “Özel” ibaresi bulunmaktadır, Serbest Özel fonlar direkt tahsisli yatırımcılar için oluşturulmuş dışarıdan yatırımcı kabul etmeyen kapalı fonlardır. Nitelikli yatırımcı olsanız dahi Serbest Özel fonlara kabul edilmeyebilirsiniz. Genellikle büyük şirketler ve aileler bu fonlara yatırım yaparlar.
  • Serbest Döviz fonlara 3 Haziran 2020 tarihinde vergi düzenlemesi getirilmiştir. Portföy yönetim kazancı vergilendirme oranı %0’dan %15’e yükselmiştir. Yatırımcının %10 stopajı devam etmektedir. Yatırımcı Serbest Döviz fonlarda toplam %23.5 oranında vergiye maruz kalmaktadır. Yani Serbest Döviz fondan 1000 TL kar ettiniz, karın önce %15’i kaynakta kesintiye uğrayacak, geri kalan 850 TL’nizde %10 stopaj kesilecektir, sonuç olarak size 235 TL vergi maaliyeti oluşacaktır.
hedge-fonu-nedir
hedge-fonu-nedir

Fon Vergilendirmesi

Elde ettiğiniz kar üzerinden %10 stopaja tabiidir. Örneğin 500 TL anapara yatırıdınız ve 1 yıl sonunda 100 TL kar elde ettiniz ve fonu satmak istediniz. 100 TL’lik kârınızın 10 TL’si stopaj olarak kesilecek ve size 590 TL olarak anaparanız geri ödenecektir. Serbest Döviz fonlarda ise yatırımcı için %23,5 oranında bir vergi yükümlüğü oluşmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here