PAYLAŞ
Sigorta Nedir?

Sigorta, kısaca primi önceden ödenmiş olan bir canlının yada eşyanın önceden tahmin edilmeyen rizikolara karşı koruma amacıyla sigorta aracıları ile yapılan sözleşmedir. Sigorta sözleşmesi yapıldıktan sonra sigortalı önceden tahmin edilemeyen hasarlara karşı kendisini koruma altına almış olur. Herhangi bir hasar durumunda ise sigortalı sigortadan hasar tazminatı almaya hak kazanır.

Sigorta
Sigorta

 

Sigortanın Önemi Nedir?

Ülkemizde en çok prim üretilen sigorta türü zorunlu trafik sigortasıdır. Adından da anlaşılacağı üzere zorunlu trafik sigortası motorlu araçlarımızı teminat altına alan bir sigorta türüdür ve devlet tarafından zorunlu tutulmuştur. Zorunlu trafik sigortası ile karayollarında aracımızla üçüncü şahıslara vereceğimiz hasarları teminat altına almış oluruz.

Fakat, zorunlu trafik sigortası dışında bir çok sigorta türü mevcuttur. Ülkemizde çok fazla yayın olmasa da konut sigortası, hayat sigortası gibi çeşitlilikleri mevcuttur. Maddi değeri olan varlıklarımızı teminat alabileceğimiz gibi, sigorta sayesinde çektiğimiz kredilerimizi, emeklilikteki planlarımızı da garanti altına alabiliriz. Bu tarz sigorta türlerini diğer yazılarımızda değineceğimiz için şimdilik açıklamasını yapmıyoruz.

sigorta
sigorta
Sigorta Neleri Teminat altına alır?

Sigorta önceden tahmin edilemeyen rizikolara karşı kendimizi teminat altına almak olarak tanımlamıştık. Genel olarak sigortanın teminat kapsamını değinmeye çalışalım.

>Taşınır ya da taşınmaz mallarımızın başına gelebilecek olan maddi zararlar,
>Zarara uğramamız durumunda başımıza gelebilecek olan yasal sorumlulukların teminat altına alınması,
>Sorumluluk poliçeleri ile üçüncü şahıslara karşı verebilecek olduğumuz maddi manevi zararlar,
>Yangın poliçeleriyle beraber evimize işyerimizi ve içinde eşyalara gelebilecek olan zararlar
>Nakliyat poliçesi ile taşıdığımız yüklerin teminat altına alınması,
>Hayat poliçeleri ile sigortalının yaşamı ve ölümü durumunda kredi vb. borçların teminat altına alınması.

Sigorta Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sigorta sözleşmesi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar çok fazladır. Çünkü eksik teminatlarla yapılmış olan bir sigorta sözleşmesi, rizikonun gerçekleşmesi durumunda sigortalıya bir çok sorun çıkartabilmektedir. Buna rağmen ülkemizde yapılan bir çok sigorta sözleşmesinde eksik teminatlar mevcuttur ve hasar durumunda çoğu kez sigortalı ve sigortacı karşı karşıya gelmektedirler. Dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz.

> En önemli olanı poliçe teminatlarını detaylı incelemek ve size uygun olan teminatları ekletmek ya da uygun olmayan teminatları çıkarttırmak gerekmektedir.
> Sigortalı sigortacıya doğru bilgileri tam ve eksiksiz vermesi gerekmektedir.
> Poliçede ödeme seçeneklerini bize uygun olacak şekilde ayarlamamız gerekmektedir.

2 YORUMLAR

  1. […] bahsettiğimiz gibi isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Fakat zorunlu olmasa dahi yaptırılması büyük önem arz etmektedir. Kasko kendinizi […]

  2. […] taraf) maddi ve fiziksel zararlarını teminat altına alan devlet tarafından zorunlu tutulan sigorta türüdür. Devlet tarafından zorunlu tutulmuştur ve trafik sigortası olmadan araç trafiğe […]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here