PAYLAŞ

TEFAS Nedir?

Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu (TEFAS), SPK’nın izniyle Türkiye’de kurulmuş olan ve sermaye piyasasında faaliyet gösteren yatırım fonlarına tek bir platform üzerinden erişim imkânı sağlayan Takasbank tarafından oluşturulmuş elektronik sistemdir. Bankanız veya aracı kurumunuz üzerinden TEFAS’ta yer alan fonlara yatırım yapabilirsiniz.

tefas
tefas

Yatırım Fonlarını Nasıl Alıp Satabilirim?

Bankanızın telefon uygulamasında yatırım bölümünde yatırım fonları bölümüne girerek hem bankanızın anlaşmalı olduğu kurumun fonlarına hem de diğer kurumların fonlarına yatırım yapabilirsiniz.

Fonlarda Emri Verdiğim Fiyat ile Gerçekleşen Fiyat Neden Birbirinden Farklıdır?

Fonların izahnamesine göre 13:30 öncesi verdiğiniz emirler gün sonunda oluşacak olan fiyattan gerçekleşir. Yani siz fon emrini verdiğinizde aslında hangi fiyattan emri verdiğinizi bilemezsiniz. Ekranda gördüğünüz fiyat bir gün önce hesaplanan fon fiyatıdır.  Referans fiyat olması için sizinle paylaşılmaktadır.

Bu sebeple hisse senetleri gibi fonları anlık olarak alıp satmanız mümkün değildir, fonlara yatırım yaparken orta – uzun vadeli düşünmek daha mantıklıdır.

Ayrıca yurtdışı ürünlere yatırım yapan fonlarda satış valörü 3-4 günü bulabilmektedir. Fon izahnamelerinin 6. bölümünden fon alım-satım esaslarını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Fonların Türlerine Göre Alım Satım Esasları

Hisse Senedi Fonları , Altın Fonları, Karma ve Değişken Fonlar, Fon Sepeti Fonları, Katılım Fonları, Yerli Borçlanma Araçları Fonları ve özetle yerli varlıklara yatırım yapan fonlarda 13:30 öncesi vermiş olduğunuz alım ve satım emirleri, o gün sonunda oluşacak fiyat ile ertesi gün 14:00‘da hesabınıza aktarılır. 13:30’dan sonra verdiğiniz emirlerde ise ertesi gün sonu oluşacak fiyat üzerinden 2 gün sonra saat 14:00‘da hesabınıza aktarılır.

Tefas Nedir
Tefas Nedir

Yabancı Hisse Senedi Fonları, Eurobond Fonları, Yabancı varlıklara yatırım yapan Fon Sepeti Fonları, Karma ve Değişken fonlarda ise  13:30 öncesi vermiş olduğunuz ALIM emirleri, o gün sonunda oluşacak fiyat ile ertesi gün 14:00‘da hesabınıza aktarılır.

13:30’dan sonra verdiğiniz emirlerde ise ertesi gün sonu oluşacak fiyat üzerinden 2 gün sonra saat 14:00‘da hesabınıza aktarılırken, SATIM emirleriniz 13:30 öncesinde verdiyseniz 3 gün sonra hesabınıza saat 14:00’da aktarılır, 13:30 sonrasından sonra iletilen emirler ise ertesi gün sonunda oluşacak fiyat üzerinden 4 gün sonra hesabınıza 14:00 saatinde aktarılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here