PAYLAŞ

Trafik Sigortası Nedir?

 Zorunlu Trafik Sigortası, trafikte oluşabilecek kazalarda üçüncü kişilerin (Karşı taraf) maddi ve fiziksel zararlarını teminat altına alan devlet tarafından zorunlu tutulan sigorta türüdür. Devlet tarafından zorunlu tutulmuştur ve trafik sigortası olmadan araç trafiğe çıkamamaktadır. Bu nedenle noterde ruhsat devir işlemleri yapıldıktan sonra sigortanın da yaptırılması gerekmektedir.

Trafik Sigortası
Trafik Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası ile Kasko Arasındaki Fark Nedir?

  •    En önemli farkı trafik sigortası karşı aracı (üçüncü şahıslara gelecek olan hasarları) teminat altına alır, kasko ise bizim aracımızı teminat altına alır
  •   Trafik sigortası devlet tarafından zorunlu tutulmuştur. Kasko ise isteğe bağlıdır.
  •   Trafik sigortası teminatları devlet tarafından sabittir. Kasko ise size uygun teminatları ekleyip çıkarta bilirisiniz.

Kasko ile ilgili daha detayla bilgiyi  kasko nedir? konumuzdan okuyabilirsiniz.

Trafik sigortası
Trafik sigortası

Zorunlu Trafik Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Araç ve Kaza Başına Maddi Hasar Teminatı: Bu teminat, karşı tarafa verdiğiniz maddi zararları teminat altına almaktadır. Kusurlu olduğunuz bir kazada birden çok araç zarar gördüyse olay başı teminatı devreye girmektedir.

Kişi ve Kaza Başına Sağlık Giderleri Teminatı: Bu teminat karşı tarafa verdiğiniz bedeni zararları teminat altına almaktadır. Burada araçtaki kişi sayısı esas alındığından araç tipine göre teminatlar değişmektedir.

Kişi ve Kaza Başına Sakatlanma ve Ölüm Teminatı: Kaza sonucu bir kimsenin ölümüne yol açmanız halinde; ölenin defin masraflarıyla ölen kişinin geride kalanlarına manevi tazminat teminatı vermektedir. Sakatlanma teminatıysa, karşı tarafın kaza sonucu kısmen veya tamamen çalışamaz hale gelmesi sonucu meydana gelen zararları kapsamaktadır.

Hasarsızlık Primi Nasıl Hesaplanır?

Basitçe anlatmak gerekirse kaza yapmadığınız her yıl hasarsızlığınız bir kademe yükselir. Kaza yaptığınız takdirde ise bir kademe düşer. En yüksek hasarsızlık oranı 7 kademeye denk gelmektedir. En düşük hasarsızlık oranı ise 1 kademedir. Kademelere göre poliçe primi artış ve azalış göstermektedir. Yüksek yada düşük kademe de olan aracınızı sattığınızda ve daha sonra aynı kullanım tarzında araç aldığınız takdirde sistemler otomatik olarak hasar/hasarsızlığını aldığınız yeni aracınıza aktarır. Bu durum yeni aldığınız aracınızda sigorta priminize etki etmektedir.

Araç Aldığımız da Sigorta Kaç Gün Geçerlidir?

Ülkemizde en çok merak edilen ve yanlış bilinen bir konuya değinerek yazımızı sonlandıralım. Aracınızı sattığınız zaman sigorta poliçeniz otomatik olarak satış tarihinden on beş gün sonrasında iptal edilmektedir. Fakat bu durum aracınızı aldığınız zaman sigortanız on beş gün var anlamına gelmemektedir. Aracınızı aldınız fakat trafik sigortanızı yaptırmadığınız zaman polis çevirmesinde aracınız sigortasız gözükür ve polis aracınızı bağlayabilir. Fakat aracınızı aldınız ve poliçenizi yaptırmadan 15 gün içinde kazaya karışmanız durumunda ise hasar dosyanızı eski araç sahibinin poliçesi üzerinden açabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here