Paylaş
Ucuz Trafik Sigortası

Halk arasında trafik sigortası olarak tabi edilen Karayolu motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası kara yollarında aracın 3. kişilere verebilecek olduğu maddi manevi zararları karşılamakla yükümlüdür. Trafik sigortası devlet tarafından 3. şahısları korumak amaçlı zorunlu tutulmuştur.

Trafik Sigortası Yapılmaz ise Cezası Var mı?

Zorunlu trafik sigortası olmayan ya da süresi sona ermiş araçlar görüldükleri yerde trafiğe çıkması engellenecek şekilde işlem yapılır (bağlanır). Her araç sahibi zorunlu trafik sigortasını yaptırmak ve sigorta süresi sona ermeden yenilemekle yükümlüdür. Zorunlu olan bu sigortayı yaptırmayanların araçları trafik şubelerinin otoparklarına alınır. Yani bir ceza ödeyerek yola devam etmek mümkün değildir. Araç anında trafikten men edilir. Bunun sonrasında aracı geri almak pek kolay değildir. Aracı almak için trafik sigortasının mutlaka yapılması gerekir. Aracın bulunduğu otoparka gidilerek görevli memurlara durum haber verilir. Belgenin tebliğ edilmesi şarttır. Bundan sonra da araç sigortasız olarak trafiğe çıktığı için para cezası ödenir. Aracın otoparkta kaldığı her gün için de otoparka ücret ödenmesi gerekmektedir.

Trafik Sigortasını Ucuz Yaptırmanın Bir Yolu Var mı ?

Trafik sigorta primleri basamaklarla belirlenmektedir. Kısa ve net anlatmak gerekirse daha önce kullanım sattığınız aracınız yok ve sıfır bir araba almışsanız bu aracın trafik sigortası 4. basamaktan başlamaktadır. Bu basamağın ne indirimi ne de cezası yoktur. Ucuz trafik sigortası yaptırmak isteyenler 1 yıl boyunda kaza yapmadan sigortasını yeniler ise trafik basamağı 5. basamağa yükselecektir. Basamaklarda en ucuz trafik sigortası 7. basamağa denk gelmektedir ve daha ilerisi yoktur.

Diyelim ki 4. basamakta ki aracınız ile kaza yaptınız. Aracınızın trafik sigortasını yenilerken bu sefer trafik basamağınız 3. basamağa düşecektir. Ve priminizi kazadan dolayı yükselecektir. Bu durumunda en düşük basamak 1. basamaktır ve en yüksek prim bu basamakta çıkmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz