PAYLAŞ

Varant Nedir?

SPK mevzuatında varant “Elinde bulunduran kişiye, dayanak varlığı ya da göstergeyi önceden belirlenen bir fiyattan belirli bir tarihte veya belirli bir tarihe kadar alma veya satma hakkı veren ve bu hakkın kaydi teslimat ya da nakit uzlaşı ile kullanıldığı menkul kıymet niteliğindeki sermaye piyasası aracı” olarak tanımlanmıştır. Borsa‘da işlem görmektedir. Varantlar bir nevi yatırımcının kaskosudur. Örnek verilecek olursa A hissesini aldınız diyelim. Aldığınız miktarın daha düşük oranına göre o hissenin düşüş varantını alırsanız, hisseniz düşse dahi varanttan kar alabilirsiniz. Varantlar yüksek riskli yatırım enstrümanlarıdır. Pozisyon alırken dikkat etmekte fayda vardır.

 

varant nedir
varant nedir

 

Varant türleri nelerdir?

Varantlar alım ve satım varantı olarak ikiye ayrılmaktadır.

Alım Varant’ı

Dayanak varlığın yükseleceğini öngören varant türüdür. Dayanak varlık yükseldikçe alım varantı da yükselir.

Satım Varant’ı

Dayanak varlığın düşeceğini öngören varant türüdür. Dayanak varlık düştükçe satım varantı yükselir.

Varant Nasıl Alınır?

Varantlar menkul kıymet olarak ihraç edilir. Teminat yatırmadan pay gibi doğrudan ürün alınıp satılarak işlem yapılabilir. Yatırım hesabınızın olduğu herhangi bir banka ve aracı kurumda kolaylıkla varant işlemi yapabilirsiniz.

Varant Nedir
Varant Nedir

Varant Risk Grupları

YÜKSEK RİSKLİ

Varant vadesi içinde yüksek oynaklık ve belirli bir piyasa yönüne hareket bekliyorsanız. Fakat bu grup yüksek riskli bir grup olduğu için, bu varantlara yatırım yaparken temkinli olunmalıdır.

RİSKLİ, GÜN İÇİ ALIM SATIMA UYGUN

Beklentinizin gün içinde gerçekleşeceğini düşünüyorsanız Kaldıracı yeşil ve gri risk gruplarına oranla yüksektir. Gün içinde oynaklık bekleyen yatırımcılar için uygundur.

BEKLENTİLERE GÖRE YATIRIM YAPILABİLİR

Beklentileriniz dahilinde yatırım yapabileceğiniz varantlardır. Diğer varantlara oranla makul duyarlılık, teta ve etkin kaldıraca sahiptir.

KALDIRACI DÜŞÜK, YATIRIM YAPILABİLİR

Düşük kaldıraçlı varantlar için tercih edebilirsiniz.

Avantajlar

Kaldıraç Kullanımı

Yatırımcı sermayesinin bir kısmı ile varantlarda işlem yapabildiği için parasının tümünü riske atmamış olmakla beraber varant için ödediği fiyat haricindeki parasını farklı yatırım araçlarında değerlendirme imkanını da korumaktadır.

Her İki Yönde İşlem Olanağı

Varantlar yatırımcılara hisse senetlerinde alış yönünün yanısıra satış yönünde de işlem yapma olanağı sağlamaktadır.

Limitli Zarar Limitsiz Kar

Varantlar yatırımcıya hak sağlar, yükümlülük vermez. Elde edilecek kar piyasa fiyatına bağlı olarak sınırsızken zarar varant için ödenen fiyat ile sınırlı kalmaktadır.

Düşük İşlem Komisyonu

Varant piyasasındaki işlem maliyetleri diğer piyasalara göre daha düşüktür.

Riskler

Sınırlı Vade

Varantların vadesi sınırlı olduğu için varant yatırımcısının beklediği dayanak varlık hareketinin vade içinde gerçekleşmesi gerekir.

Azalan Zaman Değeri

Diğer bütün değişkenler aynı kalsa bile varantlar her geçen gün değerinden bir miktarını kaybeder. Bu kayıp vadeye kalan gün sayısı azaldıkça artarak büyür ve zaman değeri vade sonuna gelindiğinde biter.

Yatırımınıza başlamadan önce Türkiye’nin en büyük Varant eğitimi ve varant seçer gibi uygulamalara yer veren iş varant‘a göz atmanızda fayda olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here