PAYLAŞ

​​Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım fonu, Yurt içinde ve dışında işlem gören hisse senetleri, hazine bonolar, devlet tahvili, dövizler, altın ve gümüş gibi her türlü yatırım enstrümanlarını kullanarak portföyün çeşitlendirilmesiyle yönetilen, toplu portföylerdir. Yatırım enstrümanları içinde fonları daha çok tavsiye etmekteyiz ve sitemizde yatırım fonları daha fazla ağırlık vereceğimizi bilmenizi isteriz.

Yatırım fonu
Yatırım fonu

Ülkemizde yatırım fonları pek bilinmemektedir. Genellikle yatırım deyince Borsa‘da, hisse senedi, döviz ve altın akla gelmektedir. Fakat bu yatırım enstrümanlarında zarar etmeden işlem yapabilmek için temel ve teknik analiz bilmek gerekmektedir. Bu analizleri yapabilmek için ciddi eğitim ve zaman gerekmektedir. Fakat fonlara yatırım yaparak paranızı, işin profesyonellerine teslim etmiş olursunuz. Alabileceğiniz risk durumuna göre yatırım fonları mevcuttur.

Yatırım Fonları Türleri Nelerdir?

Yatırım fonları işleyişi, yatırım araçları ve risk gruplarına göre ayrıştırılmaktadır. Kısaca fon çeşitleri şu şekildedir.

  • Borçlanma araçları fonu
  • Hisse senedi fonları
  • Kıymetli madenleri fonları
  • Fon sepeti fonları
  • Para piyasası fonları
  • Karma ve değişken fonlar
  • Katılım fonları
  • Serbest fonlar
Yatırım fonu
Yatırım fonu

YATIRIM FONLARI’NIN AVANTAJLARI NELERDİR ?

Profesyonel Yönetim

Yatırım fonları, sürekli olarak piyasaları izleyen uzman profesyonel yöneticiler tarafından, riskin minimum, getirinin maksimum olması ilkesi ile yönetilir. Yatırım araçlarının rüçhan hakları, temettüleri ve vade takipleri profesyonel yöneticiler tarafından yapılır.

Risk Dağılımı

Yatırım fonları, hazine bonosu, devlet tahvili, hisse senedi, repo gibi çeşitli yatırım araçlarından oluşur. Böylece yatırımcı, tek bir yatırım aracının yaratacağı riskten korunmuş olur.

Çeşitlilik

Tasarruf sahipleri, kendi yatırım tercihleri ve risk profiline göre farklı kompozisyonlardan oluşturulmuş çeşitli fonlara yatırım yapabilirler.

Nakde Çevirebilme

Yatırım fonları, işlemiş getirisiyle birlikte kolayca ve hızlı bir şekilde nakde çevrilebilir.

Büyük Ölçekli Yatırım Avantajı

Bir yatırım fonu alarak, paranızı büyük ölçekli yatırımcı profiline göre değerlendirmiş olursunuz. Bu şekilde küçük tasarruf sahipleri, yatırımlarında büyük yatırımcının sahip olduğu yatırım avantajı elde ederler.

Yatırım Fonları Neren Alınır?

Bankalar ve yatırım şirketleri kendi fonlarını piyasaya sunarlar. Bankanızdan ya da yatırım şirketiniz den rahatlıkla yatırım fonu alabilirsiniz. Yatırım fonlarını tkontrol edebilirsiniz. Yıllık aylık geçmişe dönük grafiklerini, kaç tane yatırımcısı olduğu gibi bilgileri edinebilirsiniz.

1 YORUM

  1. […] fonu hakkında yatırım fonu nedir? yazımızda bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise yatırım fonları çeşitlerinden olan hisse […]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here